גניקומסטיה

עבור גברים, חזה מוצק ושרירי הוא האידיאל הגופני. אך למרות מאמצים לחיטוב הגוף ואף למרות שמירה על אורח חיים בריא ותזונה מאוזנת, ישנם גברים שסובלים מחזה עם רקמה שומנית שיוצרת מראה לא אסתטי הדומה לחזה נשי. התופעה מכונה גניקומסטיה. מהי בדיוק גניקומסטיה? מה גורם לה ומה הפתרון של ד"ר חיי הלוי לגברים שסובלים התופעה?

מהי גניקוסמטיה (Gynecomastia)?

גינקומסטיה (גינקו – נשי, מסטיה – שד) היא תוספת נפח בחזה הגברי המדמה צמיחת שד. הרקמה באזור יכולה להיות מורכבת מרקמת שד, רקמת שומן או שילוב של שניהם כאשר המצב הנפוץ ביותר הוא הצטברות של תאי שומן. התופעה יכולה להתרחש בצד אחד של החזה או בשניהם. גניקומסטיה ברמה נמוכה נפוצה בנערים בגיל ההתבגרות ולרוב היא עוברת ללא כל התערבות. אך ישנם נערים וגברים הסובלים מגניקומסטיה בולטת, שאינה עוברת ומלווה אותם לאורך חייהם.

מהן ההשלכות של גניקומסטיה?

לגניקומסטיה אמנם אין השלכות בריאותיות אך עבור גברים היא גורמת לסבל רב. מי שסובל מהתופעה מתאר אי נוחות גופנית ורגשית, חוסר ביטחון ואפילו בושה. חלק מהגברים ימנעו מפעילויות כמו הליכה לים ולבריכה מחשש להוריד חולצה, ממצבים אינטימיים ואפילו לבישת חולצות צמודות באזור החזה. גניקומסטיה יכולה להשפיע עמוקות על הביטחון העצמי

מה גורם לגניקומסטיה?

הגורמים לגניקומסטיה מגוונים, התופעה מתרחשת כתוצאה מחוסר איזון הורמונלי, נטילת תרופות מסוימות ונטייה גנטית לצבירת שומן באזור החזה. סיבה נוספת ונפוצה היא השמנת יתר שגורמת לרקמת השומן באזור לתפוח. עם זאת, גם גברים במשקל גוף תקין, ללא בעיות הורמונליות יכולים לסבול מגניקומסטיה כך שהסיבה המדויקת לה לא תמיד ידועה.

לפני ואחרי שאיבת שומן חזה גברי - גניקומסטיה

למה דיאטה ופעילות גופנית ממוקדת לא מצליחות להיפטר מגניקומסטיה? מה הפתרון?

טעות נפוצה היא שהשמנה מקורה בתוספת של תאי שומן כאשר למעשה, אנו נולדים עם מרבית תאי השומן בגופנו. בודדים נוספים עד גיל 20 לערך אך מעבר לכך, גופנו לא מייצר תאי שומן חדשים. השמנה היא תפיחה של תאי השומן הקיימים, הרזיה משפיעה על גודלם אך לא על מיקומם. תא שומן שנמצא במקום מסוים בגוף לא יכול להיעלם ממנו לא משנה כמה נרד במשקל. הפיזור של תאי השומן תלוי במידה רבה בנטייה גנטית ואינו מגיב לא לדיאטה ולא ולפעילות גופנית. כך גם בחזה הגברי, פעילות גופנית ממוקדת יכולה לעזור לחטב את האזור על ידי פיתוח השרירים, אך במקרים בהם ישנם מצבורי שומן עיקש, היא לא תסיר אותם. הדרך היחידה לסלק את תאי השומן מן הגוף ולעצב את החזה מחדש היא על ידי הוצאת התאים בשאיבת שומן.

מי המועמד האידיאלי להסרת גניקומסטיה בשאיבת שומן?

המועמד האידיאלי הוא מי שיש לו רקמת שומן עודפת באזור החזה, ברמה נמוכה עד בינונית, ללא עודפי עור משמעותיים. על המועמד להיות במשקל גוף תקין עד מעט מעל הנורמה. מי שסובל מעודף משקל קיצוני לא יתאים לניתוח. כמו כן, על המטופל להיות בבריאות כללית טובה המאפשרת לעבור הליכים כירורגיים כולל הרדמה כללית.

באילו מקרים לא ניתן לעבור את ההליך?

שאיבת שומן לטיפול בגניקומסטיה אפקטיבית כאשר הרקמה בחזה היא רקמה שומנית ולא רקמת שד. במקרים בהם נמצאה רקמת שד יש צורך בבירור רפואי מעמיק יותר לקביעת הסיבה לגדילת רקמה מסוג זה. עבור מטופלים אלו הפתרון עדיין יהיה כירורגי בסופו של דבר אך כאן יש צורך בהסרת הרקמה בניתוח מסוג אחר.

האם אפשר לעשות שאיבת שומן להסרת גניקומסטיה בכל גיל?

עקרונית, כל עוד הבריאות הכללית טובה ואין מניעה לעבור הליכים כירורגיים ונמצא כי הסיבה לגניקומסטיה היא עודף רקמת שומן, ניתן לעשות את ההליך בכל גיל. עם זאת, מקובל לא לעשות אותו בנערים צעירים מתחת לגיל 18 מכיוון שבמקרים רבים התופעה נעלמת עצמונית לאחר סיום גיל ההתבגרות. עם זאת, במידה וצורת החזה גורמת לנער קשיים משמעותיים, ניתן לבצע את ההליך החל מגיל 16. 

מהן השיטות לשאיבת שומן מהחזה הגברי?

הבסיס לשאיבת שומן הוא החדרת צינורית (קנולה) לאזור השאיבה, שחרור השומן מרקמות הסובבות אותו והסרה שלו. ההבדלים בין השיטות השונות נעוצות במכשור התומך בשאיבה:

  • שאיבת שומן בשילוב גלי קול (אולטרסאונד) – לפני שהכירורג מחדיר את הקנולה, מתמר המפיק גלי קול מפרק את תאי השומן ומקל על תהליך השאיבה. שיטה זו עוזרת גם למצק את העור באזור אך היא אינה יעילה כמו שיטות מודרניות ומתקדמות יותר.
  • שאיבת שומן בשילוב גלי רדיו (BodyTite) – מכשיר ה- BodyTite מפיק גלי רדיו וגורם לחימום נקודתי בקצה הקנולה. הפעולה שלו מפרקת את תאי השומן לכדי נוזל, מאפשרת צריבה של כלי הדם באזור ומפחיתה משמעותית את הסיכון לדימום. בנוסף, עצם החימום מכווץ את העור ומעודד החלמה מדויקת יותר ותוצאות אסתטיות יותר.
  • ג׳י פלסמה (J-Plasma)הטכנולוגיה המתקדמת ביותר בתחום שאיבת השומן. המכשיר משלב בין גלי רדיו לגז הליום ליצירת אפקט פלסמה המעביר את אנרגיית החום של גלי הרדיו באופן ממוקד בתאי השומן. המכשיר מכווץ את העור וממצק אותו. השימוש ב- J-Plasma הוא הסטנדרט הטיפולי הגבוה ביותר.

בפגישת הייעוץ, ד"ר חיים הלוי יסביר את התירונות והחסרונות של כל שיטה, את ההשלכות ואחוזי ההצלחה ויחד עם המטופל תיבחר השיטה הנכונה ביותר לטיפול בגניקומסטיה.

המלצת מטופלים

מהן ההכנות לקראת ההליך?

השלב הראשון היא פגישת ייעוץ עם ד"ר חיים הלוי במרכז לשאיבות שומן מתקדמות בת"א שמוקדש כולו לתחום. בפגישה ד"ר הלוי יבדוק את מצב הרקמות והעור באזור החזה, ישאל על בדיקות שנעשו בעבר לבירור הסיבה לגניקומסטיה וירצה לשמוע על הציפיות של המטופל מההליך. אמנם מדובר על פרוצדורה קצרה ופשוטה יחסית לניתוחים "גדולים" יותר כמו מתיחת בטן למשל אך ד"ר הלוי עדיין ירצה לוודא שהמטופל בבריאות טובה ויכול לעבור את שאיבת השומן בבטחה. לכן, המטופל יתבקש לעשות בדיקות דם טרום כירורגיות ובהתאם לשיקול דעתו של הרופא גם בדיקות נוספות כמו צילום חזה, א.ק.ג וכדומה. הרופא יציג את השיטות השונות להסרת גניקומסטיה בשאיבת שומן על יתרונותיהן וחסרונותיהן ויחד תבחר השיטה הספציפית בה תעשה שאיבת השומן.

מי שנוטל מדללי דם יתבקש להפסיק (בתיאום עם רופא המשפחה) כשבוע לפני ההליך, מעשנים יתבקשו להפסיק לפחות שלושה שבועות לפני מחשש לסיבוכים המאפיינים מעשנים בהליכים ניתוחיים. בערב הניתוח יש לאכול ארוחה מלאה, אין לצרוך אלכוהול, חשוב להגיע בבוקר לאחר שנת לילה טובה. אין לקחת תרופות שהכירורג לא מודע אליהן ויש להקפיד על הוראות ההיגיינה שמסופקות במרפאה. בהתאם לסוג ההרדמה, יש להיות בצום בין 6 ל-8 שעות.

איך עושים את ההליך? למה לצפות?

שאיבת שומן נערכת בחדר ניתוח בבית חולים, לרוב בהרדמה מלאה. במהלך השאיבה, ד"ר הלוי מחדיר צינורית דקה (קנולה) אל שכבת השומן בחזה, בשילוב מכשיר תומך להקלת השאיבה ומיצוק העור כמו ג׳י פלסמה (J-Plasma) או בודי טייט (BodyTite). השומן נאסף לתוך מיכל ייעודי. בסיום הפרוצדורה בדרך כלל סוגרים את החתך בתפרים מסיסים שאין צורך להסירם. ההליך נמשך כשעה בלבד, אחריו המטופל מועבר להתאוששות עד לחזרה לערות מלאה. לרוב אין צורך באשפוז וניתן לשוב הביתה באותו יום.

האם יש תופעות לוואי? למה לצפות אחרי ניתוח גניקומסטיה?

שאיבת שומן באזור החזה כוללת תופעות לוואי מעטות, ההליך מהיר, בטוח וההחלמה ממנו קצרה. למרות שלא מדובר על ניתוח משמעותי, יש בכל זאת לקחת כמה ימי חופש מהעבודה וממטלות הבית, לנוח ולאפשר לגוף להחלים בקצב שלו. תופעות הלוואי הנפוצות כוללות כאב, אדמומיות, שטף דם ("סימן כחול") ובצקת. אלו תופעות טבעיות אחרי הליך כירורגי והן יחלפו מעצמן גם ללא כל התערבות. מומלץ להיעזר במשככי כאבים, אפשר גם להניח קומפרסים קרים ל-15 ד' לסירוגין, חשוב לא לבצע כל פעילות גופנית עד לאישור מן הרופא.

כחלק מתהליך ההחלמה, ד"ר הלוי יבקש לחבוש בגד לחץ על אזור החזה אותו יש ללבוש כחודש עד שישה שבועות לאחר הניתוח, בהתאם להוראותיו. בגד הלחץ מעודד מיצוק של רקמת העור באזור, הפחתת בצקת והחלמה נאה. מרבית הגברים שעוברים את ההליך חוזרים לשגרה מתונה כבר לאחר כמה ימים עד שבוע (בדגש על מתונה). חזרה לשגרה מלאה אפשרית לרוב אחרי כחודש (לאחר בדיקת מעקב ואישור מן הרופא). באופן כללי, מומלץ לא למהר, לתת לגוף להחלים ולהתעצב מחדש.

האם ישנם סיכונים?

שאיבת שומן היא אחד מההליכים הבטוחים ביותר ברפואה האסתטית במיוחד כאשר היא נעשית על ידי כירורגי פלסטי מומחה בתחום, מנוסה ומיומן. לד"ר חיים הלוי ניסיון של שנים רבות בטיפול בגניקומסטיה באמצעות שאיבת שומן ולמעלה מ-2500 הליכים שונים של שאיבה מאזורים מגוונים בגוף. ההליך קצר, נעשה בחדר ניתוח סטרילי עם צוות מלא והוא מהנפוצים ברפואה הפלסטית. עם זאת, כמו בכל הליך כירורגי ישנו סיכוי לזיהום, דימום יתר ונפיחות חריגה. שמירה על הוראות הרופא בדבר היגיינה לאחר ההליך כולל נטילת אנטיביוטיקה, שימוש בבגד לחץ והימנעות מפעילות גופנית תבטיח כמעט ל-100% מהמטופלים החלמה מהירה, תוצאות מרשימות ושביעות רצון גבוהה.

האם אפשר לשלב גם שאיבת שומן מאזורים נוספים בגוף?

בהחלט, מי שרוצה לשלב שאיבת שומן באזורים נוספים בגוף יחד עם הסרת השומן מן החזה יכול לעשות זאת. ניתן להסיר שומן מאזורים רבים כגון הירכיים, הזרועות, הגב, הבטן, הסנטר, "ידיות האהבה" ועוד.

תוך כמה זמן רואים את התוצאות?

אחד היתרונות של טיפול בגניקוסמטיה בשאיבת שומן היא שרואים את התוצאות הראשוניות מיד. כבר ברגע הסרת התחבושות הכירורגיות, אפשר לראות שינוי. החזה שטוח יותר, הרקמה העודפת איננה. עם זאת, צריך לקחת בחשבון שהתוצאות הסופיות יראו רק לאחר תום תקופת ההחלמה – כחודש אחרי ההליך. בזמן זה תיתכן עדיין נפיחות פוסט כירורגית אך זו עוברת מעצמה ללא כל התערבות.

מה לגבי צלקות? האם נשארים סימנים אחרי הניתוח?

הסרת גניקומסטיה בשאיבת שומן היא הליך זעיר פולשני שנעשה דרך חתך של 3 מ"מ בלבד בבית השחי. ד"ר הלוי הוא מומחה לשאיבת שומן מהחזה הגברי ויודע להסתיר את הסימן הניתוחי בקפלים הטבעיים של הגוף. אמנם תישאר צלקת קטנטנה אך זו תתבהר עם הזמן ובסופו של דבר היא כמעט בלתי נראית, לא ניתן לנחש שנעשתה כאן פעולה כירורגית.

האם התוצאות קבועות?

כמו בכל שאיבת שומן, שמירה על תוצאות הניתוח לאורך זמן תלויה רבות במטופל. תאי השומן שהוצאו בשאיבה אמנם לא יחזרו לעולם אך עלייה במשקל הגוף עלולה לגרום לשינויים במראה החזה. לכן, שמירה על תזונה מאוזנת, פעילות גופנית ואורח חיים בריא הן הדרכים הטובות ביותר לוודא שהחזה יישאר מוצק וגברי.

מה מיוחד בשיטת הטיפול של ד"ר חיים הלוי?

לד"ר הלוי ניסיון רב מאוד בטיפול בגברים שסובלים מגניקומסטיה בכל גיל, בעיצוב מחדש של חזה גברי, שטוח וצעיר יותר. השיטה של ד"ר הלוי היא שאיבת שומן ממוקדת, בהתאם לקווי המתאר של החזה ועם סימן ניתוחי מוצנע, שימוש בטכנולוגיות המתקדמות ביותר בתחום למיצוק העור.

שאיבת שומן לטיפול בגניקומסטיה – הליך קטן לשינוי גדול

גברים שעוברים שאיבת שומן לטיפול בגניקומסטיה מדווחים על שינוי משמעותי בדימוי העצמי. הם חופשיים מהחשש להוריד חולצה בים או בריכה, יכולים ללבוש בגדים צמודים ומחמיאים יותר ולא נמנעים ממצבים אינטימיים בשל מבוכה ממראה החזה. התוצאות של שאיבת השומן יכולות להיות משנות חיים ממש, דרמטיות ומשמעותיות עבור גברים בכל גיל.

למידע נוסף על טיפולי שאיבת שומן:

שאיבת שומן

בודי טייט

שאיבת שומן בלייזר

J PLASMA

Picture of ד"ר חיים הלוי
ד"ר חיים הלוי

מומחה לשאיבת שומן בעל שם עולמי
ניסיון של למעלה מ-2,500 טיפולים

ד"ר חיים הלוי

לפגישת ייעוץ