שאיבת שומן בלייזר - המסת שומן

המחשבה שרק פעילות גופנית והקפדה על תזונה נכונה הם הדרך היחידה לרדת במשקל, להסיר את כל תאי שומן העודפים ולעצב מחדש את הגוף היא איננה מדויקת.

מטופלים רבים שמקפידים על משטר אימונים ותפריט בריא לא מצליחים פעמים רבות להיפטר משומן שהצטבר באזור הבטן או בירכיים. הסיבה העיקרית לכך היא שהקולטנים באותם תאים אינם כל כך יעילים בשחרור השומנים מאותם אזורים ושהתאים אינם נעלמים מהגוף אלא רק מתכווצים. מצבים אלה מצריכים פתרונות שיסייעו בהסרה של כל אותם תאי שומן עקשניים ובעיצוב הגוף.

מה הם תאי שומן?

תאי שומן אלו הם תאים הנמצאים בכל הגוף ובעיקר מתחת לעור, נמצאים גם בחלל הפנימי בין העצמות ובין האיברים הפנימיים בגוף. תאי השומן מאוחסנים בגוף, מסייעים בבידוד ששומר על חום הגוף ומשחררים אנרגיה. רקמות השומן מכילות כלי דם ותאי עצב והן מתקשרות עם האיברים הנוספים בגוף באמצעות אותות של הורמונים. תאי שומן ממלאים תפקיד מהותי בוויסות בריאות הגוף ולכן קיום תאים אלו היא הכרחית לתפקוד הגוף. תאי שומן יוצרים מעין ריפוד מסביב לאיברים, מווסתים את תחושת הרעב והשובע, תורמים לחסינות הטבעית של הגוף, מווסתים את הגלוקוז והכולסטרול בגוף ואף מסייעים בתהליך חילוף החומרים של הורמוני מין.

מהו שומן בטני ושומן תת עורי?

תאי השומן מתחלקים לשני סוגים עיקריים – שומן בטני שנמצא עמוק בתוך הדפנות של הבטן ומסביב לאיברים הפנימיים ושומן תת עורי שמצטבר ונאגר ממש מתחת לעור. כמות מסוימת של שומן בטני היא בריאה ואף מסייעת בהגנה על האיברים הפנימיים אך כאשר נוצרת הצטברות גדולה מדי של תאי שומן בטני, הדבר מהווה סכנה לבריאותו של המטופל ויכולות להתפתח מחלות לב, סכרת ואף לגרום למקרה של שבץ מוחי. שומן בטני נקרא גם שומן פעיל כיוון שהוא פועל באופן קבוע ומסייע לתפקוד הגוף. את השומן התת עורי ניתן לחוש בצביטה קלה של העור והוא סוג שונה של תאי שומן בעוד שהשומן הבטני נמצא מאחורי שרירי הבטן ולא ניתן לראות אותו (הוא עוטף את הבטן, הכבד ואיברים פנימיים נוספים).

תאי שומן – ירידה במשקל ועיצוב הגוף

מספר תאי השומן שיש בגופנו קבוע ולמעשה נולדנו איתם. עובדה נוספת וחשובה היא שתאי שומן אינם מתחדשים בגוף האדם. במהלך החיים מתרכז שומן בתוך התאים בהתאם לגנטיקה המגדירה היכן יצטבר יותר שומן והיכן פחות. עלייה בנפח תאי השומן, במיוחד כאשר היא קיצונית יכולה כאמור לגרום לבעיות בריאותיות והיא מצריכה התייחסות ופתרון מתאים. שמירה על אורח חיים בריא שכולל הקפדה על תזונה בריאה והתעמלות גופנית יכולה להוריד את רמת תאי השומן, לסייע בהורדה במשקל ואף לעצב מחדש את הגוף. פעילות גופנית שכוללת אימון אירובי או אימוני כוח לפחות חצי שעה ביום תסייע בשריפה מהירה יותר של השומן. הקפדה על תזונה בריאה שכוללת חלבון רזה, פירות וירקות ואף מוצרי חלב דלי שומן גם היא תסייע למטופל להגיע למטרה. תהליך הירידה ואיבוד השומן מתוך התאים אינו הורס אותם אלא רק גורם להתכווצותם – תאי השומן מסתגלים לכמות האנרגיה שהגוף מייצר בצורה של שומן ולכן גם מטופלים שמקפידים על שיגרת אימונים קבועה ותזונה נכונה לא יצליחו תמיד להיפטר באופן מוחלט מתאי השומן ולעצב מחדש את הגוף. לשם כך, פותחו פתרונות שונים כמו שאיבת שומן בלייזר – טיפול זה אינו מפחית את גודל תאי השומן אלא מסיר אותם לחלוטין. מטופל שלא יעלה במשקל גופו באופן קיצוני ויקפיד לשמור על אורח חיים בריא, יוכל לשמור על תוצאות הטיפול ללא הקפדה קיצונית יותר של התזונה שהוא צורך או הגברה של משך או תדירות הפעילות הגופנית.

שאיבת שומן תמונות לפני ואחרי

מהו הליך שאיבת שומן בלייזר?

הליך שאיבת שומן בלייזר מהווה פתרון למטופלים שמעוניינים לעצב מחדש את הגוף שלהם. במהלך הטיפול נעשה שימוש באנרגיית לייזר על מנת להסיר עודפי שומן מהגוף באזורים כמו הירכיים והישבן, הבטן, האזור שמתחת לזרועות, הגב והצוואר ועוד. ההליך יכול להתבצע תוך שימוש בטכניקה פולשנית מעט או לא פולשנית בכלל – האפשרות הראשונה תעשה באמצעות חתך קטן בעור שדרכו מחדירים את מוליך הלייזר בעוד שבטכניקה השנייה מעבירים את מוליך הלייזר על גבי העור ולכן אין צורך בביצוע חתך כלשהו. תהליך ההחלמה מהליך שאיבת שומן בלייזר הוא מאוד מהיר והסיכונים הם מאוד קטנים.

מי מועמד מתאים?

שאיבת שומן בלייזר נחשב להליך בטוח עבור מטופלים שמעוניינים להיפטר מעודפי שומן ולעצב את גופם. עם זאת, ישנם מטופלים שאינם עומדים בתנאים הנדרשים ולכן לא מומלץ עבורם לעבור הליך שאיבת שומן בלייזר. מדובר במטופלים בעלי היסטוריה רפואית שכוללת מחלות לב, מחלות כרוניות, זיהום, היסטוריה של סרטן ואף נשים בהריון. הליך שאיבת שומן בלייזר אינו מהווה פתרון עבור מטופלים שסובלים מהשמנת יתר.

כיצד יש להיערך להליך שאיבת שומן בלייזר?

לפני ביצוע הטיפול, ייתכן שהמטופל יתבקש להפסיק ליטול תרופות מסוימות למשך פרק זמן מוגדר מראש וזאת על מנת להקטין את הסיכון לסיבוכים אפשריים במהלך ביצוע ההליך. מומלץ למטופלים להפסיק לעשן על מנת שלא להאריך את משך זמן ההחלמה לאחר הטיפול. חזרה לשגרה עלולה לקחת מספר ימים ולכן יש לתכנן מראש, מלווה שיוכל להסיע את המטופל הביתה לאחר הטיפול ואף לשהות עמו בבית בימים הראשונים על מנת לסייע בתקופת ההחלמה.

המלצת מטופלים

איך מתבצעת שאיבת שומן בלייזר?

הליך המסת שומן בלייזר נמשך פחות משעה, במרבית המקרים יהיה צורך רק בטיפול אחד על מנת לבצע את שאיבת השומן, גם כאשר מדובר במספר אזורים שמהם מבצעים את השאיבה. ישנם מקרים שבהם מחליטים לבצע שאיבת שומן בטכניקה מסורתית בשילוב של שאיבת שומן בלייזר ואז זמן הטיפול וגם משך זמן ההחלמה מתארכים. כאשר הטיפול הוא רק שאיבת שומן בלייזר, המטופל מגיע למרכז הרפואי בו הפעולה מתבצעת , הוא יתבקש ללבוש חלוק חד פעמי. בשלב הבא המרדים יחדיר עירויי בו יהיה שימוש במהלך ההרדמה. במידה ויוחלט לבצע שאיבת שומן בלייזר עם התערבות פולשנית מינימלית, הרופא יבצע חתך קטן במקום ניסתר ככל הניתן, ולאחר מכן יחדיר דרכו את מוליך הלייזר מתחת לשכבה העליונה של העור. במהלך הטיפול, הרופא יזיז את המוליך קדימה ואחורה מתחת לעור בזוויות שונות על מנת לטפל בכל האזורים שבהם יש עודפי תאי שומן. חום הלייזר יפרק את מצבורי השומן שיתמוססו וישאבו החוצה בהתאם לכמות שמעוניינים להסיר.

האם יש צורך בהרדמה?

כיוון שהליך שאיבת שומן בלייזר יכול לגרום לתחושת אי נוחות ואף כאב (במיוחד כאשר מדובר בהליך שמבוצע באמצעות חתך בעור), יש צורך בשימוש בסוג כלשהו של הרדמה על מנת להקל על המטופל. סוג ההרדמה נבחר בהתאם למיקום שבו מטפלים ולהיקף הטיפול. אזורים קטנים יותר כמו הברכיים, הסנטר ואף הבטן התחתונה מצריכים רק הרדמה מקומית בהתאם לכמות השאיבה הרצויה. כאשר מדובר באזור גדול יותר או בכמה אזורים שמטופלים בו זמנית תידרש הרדמה כללית של המטופל.

תהליך ההחלמה משאיבת שומן בלייזר

בתום הליך שאיבת שומן בלייזר, הרופא ייתן הנחיות מפורטות למטופל על מנת להקל על תקופת ההחלמה ולמנוע התפתחות של בעיה רפואית כתוצאה מההליך. המטופל חייב להקפיד על ההוראות הללו ולעקוב אחר קצב ואופי ההחלמה של האזור על מנת לוודא שהעור מחלים כראוי. במקרים מסוימים, המטופל יתבקש ליטול אנטיביוטיקה למשך מספר ימים על מנת למנוע את האפשרות של התפתחות זיהום. הרופא יעניק גם הסבר למטופל בנוגע לאופן שבו הוא יכול לשמור על תוצאות ההליך בין אם מדובר על שינוי תזונתי, הקפדה על פעילות גופנית ועוד. לרוב הרופא ימליץ למטופל ללבוש בגד דחיסה וזאת על מנת למזער את הנפיחות באזור ולוודא שהעור נשאר חלק. הליך שאיבת שומן בלייזר מתבצע על אזור שנמצא מתחת לעור כך שהאפידרמיס איננו רגיש יותר מהרגיל אך עדיין מומלץ להימנע מחשיפה מוגברת לשמש וכמובן למרוח קרם הגנה. זמני ההחלמה משתנים בין מטופלים אך מומלץ להיערך מראש ולקחת כשלושה ימים עד שבוע חופש מהעבודה וגם להימנע מפעילות מאומצת. ניתן לראות באופן מידי את ההשפעות של תהליך שאיבת השומן בלייזר. במידה ומטופל חווה כאב או מבחין בשינוי חריג בעור, עליו לפנות אל הרופא. המטופל יתבקש להגיע אל הרופא לביקורת לאחר כשלושה שבועות עד חודש על מנת לוודא שתהליך הריפוי מתקדם בהצלחה.

האם יש תופעות לוואי?

למרות שהליך שאיבת שומן בלייזר אינו נחשב לפולשני מדי או מורכב, עדיין מדובר בטיפול שעלול לגרום לתופעות לוואי. ישנם סיכונים כמו בכל הליך טיפולי אחר למרות שהם יחסית קטנים ביחס לטיפולים אחרים שמיועדים להפחתה של תאי שומן ועיצוב הגוף. תופעות הלוואי השכיחות ביותר שנוצרות כתוצאה מהליך שאיבת שומן בלייזר הן בעיקר הופעה של שטפי דם ונפיחות באזור הטיפול. תופעות לוואי פחות נפוצות הן בעיקר באספקט האסתטי שקשור לאסימטריה של קווי המתאר של הגוף – אלה יהיו תוצאה של יכולת ריפוי לא טובה במיוחד של גוף המטופל. התפתחות של זיהום גם היא לא שכיחה כאשר מדובר בשאיבת שומן בלייזר אך כאמור ניתן להקטין סיכון זה באמצעות נטילת אנטיביוטיקה בימים הראשונים שלאחר ביצוע הטיפול. כוויות כתוצאה משימוש בלייזר גם הן מאוד נדירות. הדרך הטובה ביותר למזער את הסיכוי להופעה של תופעות לוואי לבחור ברופא מוסמך, בעל ניסיון וידע בביצוע ההליך.

האם תוצאות ההליך הן קבועות?

ההשפעה והתוצאה של שאיבת שומן בלייזר לא תמיד תהיה תואמת לציפיות האישיות של המטופל ולכן חשוב שהרופא יבצע תיאום ציפיות לפני שמחליטים לבצע את הטיפול. שאיבת שומן בלייזר יכולה לשנות את המראה של הגוף אך רק הקפדה על תזונה בריאה ופעילות גופנית ישמרו את התוצאות של ההליך ויהפכו אותן לקבועות. עלייה מהותית במשקל למשל תעלים לחלוטין את תוצאות שאיבת השומן וייתכן שתביא לצורך בטיפול נוסף לאחר שהמטופל ירד חזרה למשקל גוף תקין.

למידע על טיפולי שאיבת שומן נוספים:

שאיבת שומן

בודי טייט

J PLASMA

Picture of ד"ר חיים הלוי
ד"ר חיים הלוי

מומחה לשאיבת שומן בעל שם עולמי
ניסיון של למעלה מ-2,500 טיפולים

ד"ר חיים הלוי

לפגישת ייעוץ